Mide Duvar Kalınlaşması

İçindekiler
1. Mide Duvarı Kalınlaşması Nedir?
2. Mide Duvarı Kalınlaşmasının Belirtileri
3. Mide Duvarı Kalınlaşmasını Engelleme
4. Mide Duvarı Kalınlaşması Tedavi Yöntemi

Mide Duvarı Kalınlaşması Nedir?

Gastrointestinal rahatsızlığın önemli bir belirtisi olan ve gastrik duvar kalınlaşması olarak da bilinen mide duvarı kalınlaşması, midede bir tümör olma ihtimalini de bizlere göstermektedir. Elbette ki tümörün iyi ya da kötü huylu olup olmadığını anlamak amacıyla testler yapılmalıdır. Mide duvarı kalınlaşması, erken bir şekilde tedavi edilmez ise mide kanserine neden olarak hayati risk oluşturabilmektedir. Mide duvarının kalınlığının artması, bu hastalığı tanımlamak için yeterli olsa da nedenlere çok farklı olabilmektedir.

Mide duvarının kalınlaşmasına büyük oranda neden olan ise helikobakter piloridir. Bu bakteri türü, yanlış ve sağlıksız beslenme nedeniyle gelişim gösterebilmektedir. Mide duvarının kalınlaşmasındaki birinci aktör olabildiği gibi mide kanserine de doğrudan neden olabilmektedir. Salamura haline getirilmiş ya da duman ile pişirilmiş yiyeceklerin tüketilmesi, bu bakteri türünün üremesine neden olabilir. Bu bakteriler de çoğalarak mide duvarında belirgin ve tehlikeli bir kalınlaşmaya yol açabilir.

Midenin duvarındaki kalınlaşmaya genetik faktörler de neden olabilmektedir. Ailedeki diğer bireylerin mide kanseri geçirmiş olması da genetik yatkınlığa işaret etmektedir. Bunun yanında kronik hale gelmiş bir gastrit hastalığı da mide duvarı kalınlaşmasına neden olabilmektedir.

Tüketilen besinlerde yüksek oranda tuz varsa ve bu tüketim alışkanlığı uzun dönem devam ettiriliyorsa mide duvarının kalınlaşmasına yol açabilmektedir. Hatta aşırı tuzlu yiyeceklerinin tüketiminin boğaz ve gırtlak bölgesinde de bazı hastalıklara ve kanserlere yol açtığı bilinmektedir. Gazlı ve asitli içecekler de mide duvarında kalınlaşmaya neden olabilir. Sigara ve alkolün sık kullanılması bir diğer etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat düzensiz beslenme ve vitamin eksikliği, diğer birçok hastalıkta olduğu gibi mide duvarı kalınlaşmasında da etkilidir.

Mide Duvarı Kalınlaşmasının Belirtileri

Mide duvarınızda kalınlaşma olduğu aşağıda yer alan belirtileri gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

  • Sürekli kusma ve mide bulantısı
  • İştahsızlık ve devamlı tokluk hissi, buna bağlı olarak kilo kaybı
  • Diğer sindirim sistemi organlarında işlev bozuklukları
  • Kanlı dışkılama
  • Mide ağrısı

Mide Duvarı Kalınlaşmasını Engelleme

Geometrik bağlamda düşünüldüğü takdirde kalınlığı artan bir balonu ele alalım. İçerisindeki hava azalan balon büzülerek daha kalın bir katmana sahip olacaktır. Fakat içerisindeki hava miktarı artırıldıkça balonun kalınlığı azalacak ve incelenecektir. Bu mantıktan yola çıkıldığı takdirde, midedeki kalınlaşmayı azaltmak veya engellemek amacıyla iç yüzeyinin genişletilmesi düşünülebilir. Bu durumu sağlayabilmek için de bol su içmek gerekir. Mideye giren su, mide iç yüzeyinin genişlemesine katkı sağlayacak ve mide duvarının kronik bir halde kalınlaşmasının önüne geçecektir.

Doğru beslenmek de mide duvarı kalınlaşmasının önüne geçebilmek adına en doğru adımdır. Bazı besinleri diyetinize dahil ederek doğrudan mide duvarı kalınlaşması durumuna önlem alabilirsiniz.

  • Tüketilmesi gereken besinlerden birincisi lahanadır. Lahanayı pişirerek ya da tazesinden salata yaparak tüketebilirsiniz. Lahananın özünün midedeki gastrite iyi geldiği bilinmektedir. Ülser rahatsızlığı olanlar için de başarılı ve etkili bir besindir.
  • Elma sirkesi ise bir diğer mide duvarı kalınlaşması önleme besinidir. Elma sirkesini doğrudan tüketmek yerine salatalarınıza ekleyebilir, yemeklerinizde kullanabilir ya da üzerine su ekleyerek içebilirsiniz. Uzun vadede mide duvarınızdaki kalınlaşma rahatsızlığına olumlu etki edecektir.
  • Patates ise bir diğer besin olarak karşımıza çıkar. Mide duvarı kalınlaşmasını önlemede pişmemiş patatesin özünün başarılı olduğu bilinmektedir.
  • Karnabaharın haşlanmış hali ise midedeki asit dengesinin idealize edilmesini sağlar. Bu da mide duvarı kalınlaşmasının önüne geçilmesinde etkili bir beslenme türüdür.

Mide Duvarı Kalınlaşması Tedavi Yöntemi

Öncelikle mide duvarından elde edilen dokunun incelenmesi sonrasında uzman doktor en uygun tedavi yöntemini belirler. Eğer mide kalınlaşmasına bağlı olarak kötü huylu bir tümör mevcut değilse ilaç tedavisi ve özel bir diyet önerilir. Sigara ve alkolün bırakılması, haşlanmış besinlerin tüketilmesi gibi öneriler de uzman doktor tarafından hastaya tavsiye edilir.

Mide duvarı kalınlaşmasında genellikle beslenme önerileri ve ilaçla tedavi uygulanır. Eğer mide kalınlaşması sonucu ortaya çıkan tümör kötü huylu ise farklı bir tedavi yöntemi uygulanır. Fakat iyi huylu bir tümörün varlığında, hasta yılda iki kez kontrole gitmek zorundadır. İlaçlar kullanıldığı ve beslenme reçetesine uyulduğu takdirde iyileşmek mümkündür.

Hemen Ara