Safra Kesesi Taşı

İçindekiler 

1. Safra Kesesi Taşı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi
2. Safra Kesesi Taşının Belirtileri Nelerdir?
3. Safra Kesesi Taşı Tedavi Süreci
4. Safra Kesesi Taşı Nedenleri Nelerdir?
5. Safra Kesesi Tedavi Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
6. Safra Kesesi Taşı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Safra Kesesi Taşı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Safra Kesesi Taşı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi konusunun yanı sıra son yıllarda sağlık alanlarında safra kesesi taşı nedir? Tarzı sorular gündemde yer almaya başladı. Tıp literatürüne göre safra kanallarında ki bölgeleri bazı tuzlar sertleştirmesine safra kesesi taşı adı verilir. Safra kesesi bölgesinde oluşan taşlar genel olarak insan vücudunda zaman içerisinde oluşmaktadır.

Uzmanlara göre safra kesesi taşı tedavi süreçlerinin belirli aşamalar ile ilerlemesi gerekir. İnsan vücudunda safra kesesinin çeşitli görevleri vardır. Bölgede oluşan taş ise safra kesesinin bazı işlevlerinin yerine getirmesine engel oluyor. Bu yüzden de uzman tarafından safra kesesinde taş oluşması halinde mutlaka safra kesesi taşı tedavi uygulamalarının tercih edilmesi gerekir.

Safra Kesesi Taşının Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde safra kesesi taşı rahatsızlığını yaşayan kişilerin sayısı artmıştır. Bu yüzden de genel olarak safra kesesi için yapılan şikâyetler ile uzmanlar hastalık belirtilerini anlamaya çalışmışlardır. Genel olarak görülen safra kesesi taşının belirtileri şunlardır;

 • Sırt bölgesinde ağrıların yaşanması
 • İshal durumlarının yaşanması
 • Dışkıların normalden daha açık renkli olması
 • Kusma durumlarının yaşanması
 • Omuzların sağ bölgesinde ağrıların oluşması
 • Mide bulantısının sürekli oluşması
 • İdrar renginin daha koyu olması
 • Sindirim sorunlarının sürekli olarak yaşanması
 • Vücuttan sıklıkla gazın çıkması

Yaşanılan bu belirtilerin hepsi aynı ayna oluşmaz. Vücut yapılarının farklı olması genel olarak farklı belirtilerinin oluşmasını sağlar. Özelliklede belirtilerinin bir kısmı fark edilirse en kısa sürede bir uzmana danışılması gerekir. Aksi halde tedavi süreçleri istenilen düzeyde ilerlemeye bilir.

Safra Kesesi Taşı Tedavi Süreci

Safra kesesi bölgesinde taş oluşmasının fark edilmesi ile hemen tedavi süreci başlanılması gerekir. Uzman bu süreç içerisinde en çok hastanın vücut yapısı safra kesesi taşı için nasıl tepki verdiğine dikkat eder. Genel olarak ise uzmanlara göre safra kesesi taşı tedavi süreci cerrahi işlemlerin uygulanması ile sağlanır.

Safra kesesi taşı için tedavi süreci ilk olarak tanının onaylanması ile başlar. Ardından da cerrahi işlemlerin oluşması için gerekli tetkikler uygulanır. Tetkiklerin uygulanması sürecinde hastanın vücut yapısının genel özellikleri belirlenir. Cerrahi işlemin uygulanması sürecinin de mutlaka bir uzman kontrollü dâhilinde yaşanması gerekir.

Son dönemlerde safra kesesi taşı için tedavi süreçleri daha profesyonel olarak ilerlemektedir. Böylece hastanın iyileşme süreci de kısalmaktadır. Özelliklede safra kesesi taşı tedavisinin sosyal yaşamı çok az etkilemesi çoğu zaman büyük bir avantaj olur.

Safra Kesesi Taşı Nedenleri Nelerdir?

Pek çok safra kesesi taşı hastalığını yaşayanlara göre; hastalığın yaşanması sürecinin zorlayıcı olduğunu ifade ediyor. Bu yüzden de pek çok kişi tarafından safra kesesi taşının oluşum nedenleri merak edilir. Uzmanlara göre safra kesesi taşı nedenleri genel olarak şudur;

 • Fazla kilolu olmak
 • Genetik özelliklerin etkisi
 • Aşırı yağlı yiyeceklerin sık tüketimi
 • Yaşın ilerlemesi
 • Diyabet hastalığının etkileri
 • Karaciğer hastalıklarının etkisi
 • Bazı ilaç çeşitlerinin yan etkisi

Genel olarak safra kesesi taşının oluşum nedenleri arasında en çok genetik etkiler ve tüketilen gıdalar etkili oluyor. Öncelikli olarak sağlıklı beslenme düzeni ile safra kesesi için taş oluşum riski düşürülebilir.

Safra Kesesi Tedavi Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uzmanlara göre safra kesesi taşı için tedavi sürecinin başarılı geçmesi önemlidir. Genel olarak tedavi süreci sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar yer alır. Bu hususlar arasında beslenme düzeni dikkat çekmektedir. Cerrahi işlem sonrası hafif gıdalar ile beslenme düzeninin sağlanması gerekir. Safra kesesini yormayacak besinlerin tüketimleri tedavi sürecinin başarılı olarak tamamlanmasında etkilidir. Safra kesesi taşı nedir? Sorularının temel yanıtlarında safra kesesinde oluşan şikâyetler ve ağrıların yer aldığını söylemek mümkündür.

Safra Kesesi Taşı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Safra Kesesi Taşı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi ile ilgili olarak sizlere kısa ve öz bir şekilde bilgi sunmaya çalıştık. Safra kesesi taşı ile ilgili olarak belirtilerin sıklıkla görülen belirtiler arasında yer aldığı, bildirilen belirtilerin doğrudan safra kesesi taşına işaret etmediğini söylemek isteriz. Safra kesesi taşının oluşup oluşmadığına ilişkin olarak net bir bilgi alabilmek için muhakkak uzman bir doktor tarafından muayene sağlanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra internet ortamında yer alan ve tıptan uzak tedavi yöntemlerinin tercih edilmeyerek bilinçli bir şekilde uzman bir doktor tarafından yardım alınmasını önermekteyiz. Ayrıca sizlerde safra kesesi taşı hakkında merak ettiklerinizi ve düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hemen Ara