Sürrenal (Böbrek Üst Bezi) Tümörleri ve Kistleri

İçindekiler
1. Böbrek Üstü Bezi Nedir? Tedavileri Nelerdir?
2. Böbrek Üstü Bezi Tümörün Belirtileri Nelerdir?
3. Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları
4. Böbrek Üstü Bezi Çalışmazsa Ne Olur?
5. Böbrek Üstü Bezi Tedavisi

Böbrek Üstü Bezi Nedir? Tedavileri Nelerdir?

Böbrek üstü bezi nedir? Böbrek üstü bezi kişilerin vücutlarında bulunan hormonların düzenlendiği organlardır. Bu sebeple bu organlar oldukça önemlilerdir. Bu organlarda yaşanacak herhangi bir problem hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Diğer bir ismi adrenalin bezi olan bu böbrek üstü bezleri iç ve dış kısımlarında adrenalin hormonunu barındırdılar. Bu adrenalin hormonu kişilerin heyecanlarını ve olaylara verdikleri tepkileri tetikleyen hormonlardır. Bunun yanı sıra böbrek üstü bezinin içinden salgılanan adrenalin kişilerin kalp atışlarını ve terlemelerini etkilemektedir. Dışından salgılanan adrenalin hormonu ise vücuttaki yağların ve karbonhidratların kullanılmasında belirleyici rol oynamaktadır.

Böbrek Üstü Bezi Tümörün Belirtileri Nelerdir?

Böbrek üstü bezleri böbreklerde yer alan sarımsı endokrin sistemin hormonlarını üretmektedir. Kan yoluyla taşınarak vücutta yer alan diğer organ veya hücrelerin aktivitesinde etkin bir rol oynamaktadır. Böbrek üstü bezi tümörünün bazı belirtileri bulunmaktadır. Ön plana çıkan böbrek üstü bezi tümörü belirtileri şunlardır;

  • Yüksek tansiyon
  • Düşük potasyum seviyesi
  • Kalp çarpıntısı
  • Sinirlilik
  • Endişe ya da panik atak hissi
  • Baş ağrısı
  • Aşırı terleme
  • Diyabet

Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları

Böbrek üstü bezlerinin vücudun diğer organlarını etkilemesi bu anlamda bu bezlerin sağlığının dikkatle korunması gerektiğine işaret eder. Böbrek üstü bezi hastalıkları kişilerin vücut sağlıklarını doğrudan olumsuz etkileyen hastalıklardandır. Böbrek üstü hastalığı olarak sayılabilecek pek çok hastalık bulunmaktadır. Ancak bunlardan en önemli ve en riskli olanları Addison ve Adenoma hastalıklarıdır. Bunun dışında çeşitli iyi ve kötü huylu tümörler de böbrek üstü bezinin işlevini yerine getirememesine sebep olur. Bu sebeple bu rahatsızlıkların mutlaka erkenden tedavi edilmesi gerekir. Bunun için uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Bu süreç sizin için en sağlıklı şekilde yürütülerek tedaviniz en kısa süre içerisinde gerçekleştirilir. Tedaviden sonra tekrar eski sağlığınıza kavuşursunuz.

  • Addison Hastalığı Nedir? : Addison hastalığı vücudun ihtiyacı olan bazı hormonların böbrek üstü bezlerince üretilmemesi sonucunda meydana gelmektedir. Böbrek üstü yetmezliği olarak da belirtilen bu hastalık böbrek üstü bezlerinin işlevini kaybetmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Addison hastalığı böbrek üstü bez rahatsızlıklarının yanı sıra farklı hastalıklar ile de karşımıza çıkabilmektedir. Tam bir tetkik ve muayeneden sonra bu durum netleştirilerek tedavi sürecinde başlanılmaktadır. Aşırı yorgunluk, kilo kaybı, iştah azalması ve açlık hipoglisemisi gibi birçok belirtisinin yer aldığını da söyleyebiliriz.
  • Adenoma Hastalığı Nedir? : Adenoma hastalığı, adrenal kitle olarak bilinen böbrek üstü bezi tümörleri kaynaklı oluşan hastalıklara denilmektedir. Adenoma çoğunlukla rastlantısal bir şekilde ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Adrenal insidenteloma olarak da adlandırılan bu rahatsızlığın birbirinden farklı belirtileri bulunmaktadır. Cilt problemleri, kilo problemleri, kan basıncı problemleri, tansiyon problemleri gibi birçok rahatsızlık adenoma hastalığını tetikleyebilmektedir. Çarpıntı, terleme, ağrılı süreçler, kıllanma, çatlak oluşumu, erkeklerde memelerde büyümesi gibi birçok belirtiye sahiptir. Bu tarz belirtilerin bulunması durumunda muhakkak böbrek üstü bezleri ya da diğer hastalıklar için uzman bir doktor tarafından yardım alınmalıdır.

Böbrek Üstü Bezi Çalışmazsa Ne Olur?

Böbrek üstü bezinin çalışmaması durumunda vücuttaki sıvı miktarı azalarak kan basıncı düşmektedir. Kortizolün azalması kan şekerinde düşmelere yol açmakta bu durum ise güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik gibi bazı problemleri beraberinde getirmektedir. Bunun yanı sıra böbrek üstü bezlerinin beden direnci bakımından da oldukça büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda böbrek üstü bezlerinde oluşabilecek bir rahatsızlık bağışıklık gücünün düşmesine, enfeksiyonlara karşı mücadelenin azalmasına ve bedensel veya ruhsal travmalara yol açabilmektedir. Bu durum karşısında uzman bir doktor aracılığı ile muayene olmanız oldukça büyük bir öneme sahiptir. Böbrek üstü bezi çalışması ile ilgili olarak hangi Sağlık Bakanlığı Danışma Hattı üzerinden iletişim kurularak detaylı bilgi alınması da mümkündür.

Böbrek Üstü Bezi Tedavisi

Böbrek üstü bezi nasıl tedavi edilir? Böbrek üstü bezlerinin hastalık çeşidine göre tedavi yöntemleri değişiklik gösterir. Bu anlamda böbrek üstü bezi tümörü direkt olarak tümörün alınması şeklinde tedavi edilir. Böbrek üstünü tümörünün alınabilmesi için mutlaka cerrahi bir işlem uygulanması gerekir. Tümör alındıktan sonra tedavi tamamlanmaz. Kişinin tamamen iyileşebilmesi için bunun dışında ameliyattan sonra ilaç tedavisi uygulanmalıdır. İlaç tedavisinin de olumlu sonuç verdiği durumlarda bu yapılan tetkikler ile kanıtlandığında tedavi tamamlanmış ve başarılı olmuş olur. Böbrek üstü bezinde oluşan tümörün alınabilmesi için ise 4 cm ve daha üzeri bir büyüklüğe ulaşmış olması gerekir. Bu noktada bu büyüklüğe ulaşan tümörün tedavisi cerrahi müdahale ile yapılır. Yapılan tedavilerin kişilerin sağlık durumuna ve rahatsızlığın türüne göre değişiklik gösterdiğini söylemek mümkündür.

Hemen Ara