Obezite Cerrahisi

İçindekiler
1. Obezite Cerrahisi Nedir?
2. Obezite hangi hastalıklara neden olmaktadır?

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite vücuttaki yağ dokusunun aşırı fazlalaşması sonucunda kişinin sağlık problemleri yaşamasına neden olan komplike bir rahatsızlıktır. Obezitenin hesaplanmasında boy ve kilo değeri üzerinden yapılan Vücut Kitle İndeksi (VKİ) – Body Mass Index (BMI) hesaplaması kullanılır: Dünya Sağlık Örgütü tarafından 30’un üzeri obez, 40’un üzeri morbid obez, 50’nin üzeri süper obez olarak kabul edilir.

Obezite hangi hastalıklara neden olmaktadır?

Obezite; vücut sistemleri (endokrin sistem, kardiyovasküler sistem, solunum sistemi, gastrointestinal sistem, deri, genitoüriner sistem, kas iskelet sistemi) psikososyal durum üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin yanı sıra sperm kalitesini etkilemesiyle kısırlığa varana kadar pek çok sağlık problemlerine neden olmaktadır. Kadınlarda görülen polikistik over sendromu da şişmanlıkla daha sık ilişkili bir durumdur.
Hipertansiyon, zayıf erkek ve kadınlara oranla obezite hastalarında 6 kat daha fazla ortaya çıkmaktadır. Obeziteyi takip eden hipertansiyon, özellikle abdominal obezite yani bel çevresinin kadınlarda 80 cm, erkeklerde 94 cm‘in üzerinde olması durumunda çok yüksek değerlere çıkmaktadır.
Obezite; kalp hastalıkları, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği riskini de eş zamanlı olarak fazlalaştırarak hipertansiyon gelişimi için gerekli ortamı hazırlar.

Hemen Ara