Karaciğer Büyümesi Olanlar Nasıl Beslenmeli

Karaciğer Büyümesi Olanlar Nasıl Beslenmeli

İçindekiler
1. Karaciğer Büyümesi Olanlar Nasıl Beslenmeli
2. Düzenli Maydanoz Kürü Şart
3. Sarımsak Hayatınızın Önemli Bir Parçası Oluyor
4. Sebzeler Hayatınızda Söz Sahibi Olacak
5. Ceviz Ara Öğünlerin Vazgeçilmezi
6. Yeşil Çay Sıcak İçecekte İlk Tercih

Karaciğer Büyümesi Olanlar Nasıl Beslenmeli

Vücudunda karaciğer büyümesi olan kişilerin tedavisine hemen başlanması gerekir. Kısa sürede sonuç alınan bir tedavi söz konusu olmaz. Hastalar karaciğer büyümesi ile karşılaştıklarında tedaviye ek olarak beslenme düzenlerini tekrar gözden geçirmek zorunda olacaktır. Karaciğer büyümesi olanlar nasıl beslenmeli sorusunun yanıtı öğrenilip hemen uygulanmaya başlanmalıdır.

Karaciğer hiç kuşkusuz vücudumuzun en önemli iç organlarından bir tanesi. Kanın ilk durağı olan karaciğerde birçok farklı sorun ortaya çıkabiliyor. Karaciğer büyümesi olarak tanımlanan hepatomegali de bu sorunlardan bir tanesi. Kanın karaciğerden uzaklaştırılmasında görevli olan toplardamarın farklı sebeplerden dolayı engellenmesi ve kanın karaciğerde kalması sonucu oluşan sorun karaciğer büyümesi olarak tanımlanmaktadır.

Düzenli Maydanoz Kürü Şart

Karaciğer büyümesinin tedavisinde maydanoz en önemli destekçilerden bir tanesidir. Oluşturulacak olan maydanoz kürünün düzenli olarak tüketilmesi ve bu şekilde sürecin desteklenmesi gerekmektedir. 10-15 dal maydanoz, su ve yarım limon kullanılarak hazırlanan maydanoz kürünün 15 gün boyunca devamlı olarak tüketilmesi, sonrasında 1 hafta ara verilmesi ve 15 günlük kullanımın tekrarlanması gerekir.

Maydanoz kürü karaciğer büyümesi olanlar nasıl beslenmeli sorusuna verilen yanıtın en önemli halkasını oluşturur. 10-15 adet maydanozun blender yardımıyla küçük parçalara ayrılması gerekir. Ardından üzerine yarım limonun suyu ve yarım bardak su eklenerek kür hazır hale gelir. Kürün kahvaltıdan önce tüketilmesi gerekli olacaktır. 15 gün boyunca tüketimi karaciğer büyümesi sorunu olanlar için muhteşem faydalar ortaya çıkarır.

Sarımsak Hayatınızın Önemli Bir Parçası Oluyor

Antibiyotik etkileri sebebiyle uzmanlar tarafından önerilen sarımsak karaciğer büyümesi olanlar nasıl beslenmeli sorusuna verilen cevapta da yerini almaktadır. Sarımsağın kokusunu ya da tadını sevmeyen ancak karaciğer büyümesi sorunu yaşayan kişilerin sarımsak ile arasını düzeltmesi şart olacaktır. Aksi halde karaciğer büyümesindeki beslenme düzeni istenen faydayı göstermez.

Sarımsak karaciğerde yer alan toksinlerin temizlenmesinde fayda gösteren bir üründür. Maksimum düzeyde etki gösterebilmesi için günde 2 diş sarımsak tüketimi gerekli olur. Sarımsağın direkt olarak yutulması bir seçenektir. Ancak istenirse farklı ürünlere katılarak da tüketimi söz konusu olabilir. Her gün 2 adet sarımsak tüketilirse karaciğerdeki büyüme daha kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır.

Sebzeler Hayatınızda Söz Sahibi Olacak

Karaciğerlerinde büyüme problemi olan kişilerin sebze tüketimlerini yükseltmesi şarttır. Sebzelerin tamamı karaciğere fayda göstermez. Sebze tüketimi genel olarak karaciğeri zorlamadığından önemlidir ancak bazı sebzeler direkt olarak karaciğere fayda sağlar. Lahana karaciğerde detoks etkisi yaratacak bir sebzedir. Çoğu kişinin tercih etmediği bu harika ürün karaciğer büyümesi olanlar nasıl beslenmeli diye soranlara iyi bir destekçi olacaktır.

Lahananın yanı sıra kırmızı pancar da tercih edilmesi gereken ürünler arasında yer alır. Karaciğerin zarar görmesini engelleme özelliğine sahiptir. Kırmızı pancarın yemekler içerisinde tüketimi zor olduğundan salatada yer verilmesi doğru olur. Düzenli olarak sebze tüketmek adına masalarından saltayı eksik etmeyen kişiler kırmızı pancar ile salatalarını daha harika bir hale getirebilirler. Karnabahar da bu süreçte tüketilmesi gereken ve karaciğere fayda sağlayan sebzeler arasında yer almaktadır.

Ceviz Ara Öğünlerin Vazgeçilmezi

Gün içerisinde kısa sürelerde acıkan ve ekstra öğünler yapmak zorunda kalan kişilerin ara öğünlerde sağlıklı besinlere yönelmesi gerekmektedir. Ara öğünlerde abur cuburları tüketen kişiler karaciğer büyümesi olanlar nasıl beslenmeli sorusunun yanıtını doğru bir şekilde analiz etmeyen ya da bu kurala uymayan kişiler olacaktır.

Karaciğer büyümesi problemi olan kişilerin düzenli olarak ceviz tüketmesi gerekmektedir. Özellikle ara öğün olarak tercih edilebilen ceviz rahatlıkla insanların yanında taşıyabileceği ve istediği anda tüketebileceği bir üründür. Günde 1 avuç kadar ceviz tüketirseniz karaciğerinizin sağlığı her dönemde iyiye gitmeye devam edecektir.

Yeşil Çay Sıcak İçecekte İlk Tercih

Karaciğer büyümesi yaşayan kişilerin beslenme düzenleri içerisinde katı gıdalar kadar içecekler de önemli yer tutar. Sabahları maydanoz kürü ile uyanan kişiler bütün bir günü bu içecekle geçiremezler. Rahatlıkla tercih edilebilecek olan sıcak içeceklere de ihtiyaç duyulur. Karaciğer büyümesi olanlar nasıl beslenmeli sorusunun yanıtında yer alan sıcak içecek yeşil çay olacaktır.

Günde 2 fincandan fazlası zarar vermeye başlar. Bu sebeple de 2 fincanı aşmayacak şekilde yeşil çay tüketilirse karaciğer büyümesi ilerlemeyecek ve kısa sürede ortadan kalkma eğiliminde olacaktır.

Hemen Ara