Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

İçindekiler
1. Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme
2. Ameliyat Sonrası İlk Haftada Beslenme
3. Ameliyat Sonrası 1 Aya Dikkat
4. Ameliyat Sonrası 3 Aylık Süreçte Normale Dönüş
5. Ameliyat Etkileri Bittiğinde Beslenme Düzeni

Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Gerçekleştirilen mide ameliyatları ile birlikte istenen kilolara inmek mümkün olacaktır. Ancak mide ameliyatı sonsuza kadar kilo almamayı garanti etmez. Mide ameliyatı sonrası beslenme sürecine dikkat edilmesi gerekmektedir. Ağır diyetlerin yapılmasına gerek olmasa da günlük alınan kalori miktarı kontrol altında tutulmalıdır.

Sağlıklı bir yaşamın elde edilmesinde çok önemli bir yere sahip olan sindirim sistemi birçok farklı sebepten dolayı zarar görebilir. Sindirim sisteminin en önemli üyesi olan mide genellikle sorunların kaynağı olmaktadır. Doğal olarak sorunun çözümü için de müdahaleler mideye yapılır.

Midenin fiziksel yapısı beslenme düzeni üzerinde etkili olmaktadır. İnsanlar diyet ya da spor yapmalarına rağmen fazla kilolarından kurtulmayı başaramayabilirler. Birçok kişi diyetlere ve spora disiplinli bir biçimde uymakta zorluk çekecektir. Bunlar insanları mide ameliyatına iter.

Ameliyat Sonrası İlk Haftada Beslenme

Ameliyat sonrasında kilo kaybının yaşanması için beslenme düzeninin planlanması ve uygulanması gerekmektedir. Hayat boyunca devam edecek bir beslenme düzeni oluşturulmadan önce ameliyat sonrası sürecin yönetilmesi gerekir. Mide ameliyatı sonrası beslenme kuralları ameliyat çıkışında özel bir şekilde başlayacaktır.

Ameliyatın ilk 3-4 gününde herhangi bir şekilde katı gıda alınmaması gerekir. Mide katı gıdayı direkt olarak sindirecek bir yapıya geri dönemez. Bu sebeple de ilk 3-4 günde yalnızca su ve sulu gıdalar ile beslenebilmektedir. Bunun dışına çıkmak sürece zarar verir.

3-4 günün ardından ilk hafta tamamlanana kadar ek gıdalar başlar. Çorba bu sürecin en önemli gıdası olarak görülecektir. Bunun yanı sıra yoğurt ve beyaz peynir tüketimine başlanır. Bisküviler de bu ürünlerin yanında destek olacak katı malzemelerdir. Mide ameliyatı sonrası beslenme sürecinde önemli bir destekçi olacaktır.

Ameliyat Sonrası 1 Aya Dikkat

Ameliyatın ardından ilk bir haftayı geçiren hastalar normal yaşantılarına geri dönemezler. İlk 3 ay boyunca dikkatli beslenmeleri gerekecektir. 1 aylık süreç de bu dikkat döneminde en önemli süreçlerden bir tanesini oluşturur. İlk 1 haftayı geçiren hastalar kalan 3 haftalık süreçte yumuşak yapıdaki gıdalar ile beslenmelidirler.

Çorba ve yoğurt 1 haftanın sonunda bırakılmaması ve 1 aylık sürece kadar kullanılması gereken gıdalardır. Hem besleyici hem de doyurucu olabilen çorbalar ile 1 aylık sürecin geçirilmesi gerekir. Ancak ilk 1 haftanın aşılması ile birlikte bazı katı gıdalar hayatınıza girebilir. Yumuşak sebze yemekleri bu dönemde kurtarıcınız olacaktır.

Sabah kahvaltısında rafadan yumurta tüketimine başlanır. Böylece hem tokluk süresi uzayacak hem de protein alımı gerçekleşebilecektir. Ara öğün olarak yoğurdun yanında meyve püreleri de tercih edilebilir. Mide ameliyatı sonrası beslenme döneminin önemli ürünlerinden bir tanesidir. Akşam yemeklerinde ise ızgara balık seçeneği devreye girer ve et tüketimine başlanmış olur.

Ameliyat Sonrası 3 Aylık Süreçte Normale Dönüş

Ameliyatın ardından 1 ay geçirmiş olan kişiler beslenme düzenlerine dikkat ettiklerinde hem midelerini zorlamamış hem de kilo kaybı yaşamış olacaklardır. 1 ayın ardından 3 aylık sürece kadar yenebilecek olan besinlerde bazı sınırlamalar olmaya devam eder.

Sebze ve et yemekleri tüketilmeye başlanabilecektir. Ancak güveçte pişirilerek kullanımı uygun görülür. Sert ve kabuklu bir yapıda olacak ızgara ürünler doğru bir tercih olmaz. Kebaplar bu süreçte tüketilebilen ürünlerdir. Mide ameliyatı sonrası beslenme sürecinde lezzetli bir tercih arayan kişiler kebabı sürece dahil edebilirler.

Baklagillerin kullanımı da bu dönemde dahil olur. Daha doyurucu ve besleyici ürünler ile birlikte beslenme düzeni şekillenmeye başlayacaktır. Et ve tavuk ürünlerinin haşlanması ile elde edilecek olan yemekler de rahatlıkla tercih edilebilecektir.

Ameliyat Etkileri Bittiğinde Beslenme Düzeni

Ameliyatın sonrasında herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması adına 3 aylık süreye dikkat edilmelidir. Bu süre içerisinde belirtilen gıdaların dışına çıkılmaması ve her zaman yağlı ürünlerden uzak durulması gerekir.

Ameliyatın üzerinden 3 ay geçtiyse artık sağlık açısından bir problem kalmaz. Mide ameliyatı sonrası beslenme düzeni yalnızca kilo kaybının sağlanması ve ideal kilonun korunması üzerine kurulacaktır.

Yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durulmaya her zaman devam edilmelidir. Özellikle günlük kalori alımının sınırlanması son derece önemlidir. Mide ameliyatı geçiren kişilerin bir daha tatlıları ya da yağlı yiyecekleri yiyemeyecekleri doğru bir bilgi değildir. Tekrar kilo alımı olmaması adına sınırlama getirilmesi doğru bir tercih olur.

Hemen Ara